Ceny nových bytů v metropoli jsou v současnosti na 116 866 korunách za metr čtvereční. V ostatních regionech Česka je průměrná cena čtverečního metru nového bytu 69 054 korun.
Vyplývá to z údajů analytické společnosti Flat Zone, která je projektem developera Trigema. Ceny bytů rostou v Česku nejrychleji v hlavním městě. Nájmy zde ale překvapivě klesají.
Byty určené ke krátkodobému pronájmu konkurují klasickým nájemním bytům
Poté co z důvodu pandemie koronaviru prakticky ustal zahraniční cestovní ruch, se dostaly na trh dlouhodobých pronájmů byty určené původně k pronájmu zahraničním návštěvníkům prostřednictvím platforem jako je např. Airbnb. Tyto byty jsou ve velice dobrém stavu a mají atraktivní polohu v centru města. Po letech se tak otvírá lidem možnost bydlet v historickém centru Prahy, a to dokonce levněji než před rokem.
V regionech ovlivňuje ceny bytů především velikost nabídky
Podle analýzy společnosti Flat Zone, která analyzuje ceníky všech významných realitních společností a developerů, lze nejlevnější bydlení pořídit v kraji Vysočina (46 080 Kč). Důvodem je stabilní nabídka bytů díky poměrně rychlé výstavbě.
Také v Libereckém a Ústeckém kraji došlo ke zpomalení růstu cen. Zde se v nedávné minulosti ve velkém velice dobře prodávaly rekreační apartmány na zimní dovolenou. Tento trend v poslední době oslabil a s tím i průměrná cena nových nemovitostí.
Naopak nejvyšší ceny nového bydlení mimo hlavní město jsou v kraji Hradec Králové (91 789 Kč), neboť nabídka bytů v nových projektech, a tedy i konkurence mezi developery je prozatím nízká. Developeři toho využívají, nasazují co nejvyšší ceny a čekají, zda se byty budou prodávat. Pokud se tak nestane, ceny sníží.
K podobné situaci dochází i v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Ceny bytů zde vzrostly za poslední čtvrtletí více než 10 %.
V hlavním městě rostou ceny již dlouhodobě i když v poslední době jen mírně. Za poslední čtvrtletí se zvýšily o 2,2 %. Za loňský rok to bylo ovšem o 8 %.
Nájmy v hlavním městě výrazně zlevnily
Zcela opačný trend zaznamenaly ceny nájmů, které za poslední čtvrtletí klesly o 4,3 % na 308 korun za metr čtvereční. Díky bytům určených ke krátkodobému pronájmu se nabídka nájemních bytů téměř zdvojnásobila. Vysoká konkurence samozřejmě způsobila pokles cen nájemného.
Mimo hlavní město jsou nejdražší nájmy v Jihomoravském (256 Kč/m2) a Středočeském kraji (236 Kč/m2). Naopak nejlevněji se pronajímá v Moravskoslezském (163 Kč/m2) a Ústeckém kraji (163 Kč/m2).
Ceny nájemného za normální situace následují růst cen bytů s velkým zpožděním. Jednak se jedná většinou o roční nájemní smlouvy, a navíc pokud ceny bytů v kratším období výrazně vzrostou, nájemníci nejsou schopni platit ve stejném poměru vyšší nájemné.
Nižší výnosnost investičních bytů vynahradí zhodnocení nemovitosti v čase
Trend poklesu cen nájmů tedy snižuje majitelům investičních bytů jejich příjmy z nájemného. Výnosnost investice se může stát z tohoto důvodu poněkud méně atraktivní. Z dlouhodobého hlediska ji ale vykompenzuje zhodnocení ceny nemovitosti v dlouhodobém horizontu. Zároveň se předpokládá, že pokles nájmů je pouze dočasný a ve chvíli, kdy bude obnoven cestovní ruch, se jejich výše vrátí zpět na původní úroveň a bude pokračovat v růstu.